Jak zmieniły się wnętrza domów?

Wnętrze jest odzwierciedleniem osobowości domowników. Starsze pokolenia cenią sobie meble art deco czy drewniane, ciężkie kredensy, podczas gdy ludzie młodzi wolą bardziej minimalistyczne rozwiązania.

Dziś króluje minimalizm

Dzisiaj bowiem mieszka się inaczej – domy rodzinne zastąpiły mieszkania. Rodziny nie są już pokoleniowe, dlatego też mieszkania mają charakter tymczasowy. Meble nie są tak trwałe, ponieważ nie mają takie być – coraz więcej społeczeństw żyje „tu i teraz”, a przestrzeń, którą oswaja traktuje krótkotrwale. Meble mają być więc przede wszystkim użyteczne – estetyka więc schodzi na drugi plan. Dodatki takie jak zegary kominkowe są coraz mniej popularne.

salon

Zegary kominkowe to przeszłość?

Gdy dochodzi do momentu, gdzie starsze pokolenia ma zamieszkać z młodszym – wówczas możliwy jest konflikt – zegary kominkowe są dla młodych ludzi zbyteczne, ponieważ czas wymierzają im komórki i zegarki na ręce. Również meble w stylu art deco są dla ludzi młodych zbyt ozdobne – królują meble IKEA, które nie są trwałe, ale tanie. Pozwala na szybką aranżację zamieszkałego miejsca. Takie rozwiązania są proste, ale starsze pokolenia nie ufają im, ponieważ cenią sobie stare, solidne meble. Na stole powinien leżeć obrus i koronkowa serwetka, świecznik. Salon powinien być wyodrębnionym od reszty domu, a zwłaszcza sypialni miejscem reprezentacyjnym, podczas gdy dzisiaj dochodzi do swoistej fuzji – pomieszczenia te się łączą i zlewają. Kuchnia jest otwarta na salon, gdzie niekoniecznie stoi kominek, ale płaski telewizor zapewniający rozrywkę dla całej rodziny. Czasy się zmieniają, a więc zmieniają się i wnętrza ludzkich mieszkań…

Dodaj komentarz