Muzykowanie w wolnym czasie

Muzyka to coś więcej niż rozrywka – choć wyłącznie do tej roli została dzisiaj sprowadzona przez mainstreamowe media. Jeżeli szukasz prawdziwej inspiracji to musisz zdecydowanie dłużej szukać. Często muzyka, która może się okazać dużym natchnieniem wybrzmiewa u kogoś w domu lub na mało znanych koncertach. Jeżeli oczywiście potrzebujesz takiej inspiracji to musisz stać się muzykiem przede wszystkim otwartym i poszukującym.

Trening w ciągu nauki gry na jakimkolwiek instrumencie jest nie tyle rzeczą zasadniczą, co jedyną drogą do tego, aby nasze umiejętności nabrały wyrazu artystycznego a nie raptem rzemieślniczego korzystania z instrumentu.
Ludzie z różnych względów podejmują naukę gry na instrumencie – najczęściej jest to chęć wyrażenia siebie lub naturalny pęd do muzyki, który objawia się ponadprzeciętnym poczuciem rytmu – ale zawsze umiejętność gry na instrumencie wiązać się będzie z pewnym prestiżem.
Teoria muzyki opowiada czasem o ludziach, takich jak Dizzy Gilespie, którzy nie znając nut umieli nie tylko zagrać każdą melodię ale też fantastycznie improwizować – co jest dowodem na doskonałe czucie instrumentu i wyobraźnię muzyczną.
Na przestrzeni czasu zmieniała się przede wszystkim popularność instrumentów – kiedyś istniały tylko instumenty nazywane dzisiaj klasycznymi i wymgały one wielkiego nakładu pracy aby swobodnie odtwarzać zapisane w postaci nut melodie.
Dopiero na początku dwudziestego wieku szeroko zaczęto wykorzystywać mniej cenione do tej pory instrumenty – takie jak trąbka – znana w muzyce od 1813 roku a spopularyzowana dopiero przez muzyków jazzowych, którzy udowodnili klasycznym muzykom alternatywę dla koncertów stricte filharmonijnych.
Wiele epok jazzu zupełnie przewartościowało nie tylko metodę podejścia do tworzenia muzyki ale przede wszystkim rozwinęły nowe gatunki muzyczne, które dziś odnoszą triumfy ale nikt nie pamięta, że niemal każdy gatunek współczesnej muzyki swoje początki bierze właśnie z jazzu.
Przypuszczalnie nowych muzyków do grania pcha wspomniany właśnie prestiż lub chęć uszanowania tradycji, bo mało która ze sztuk przechowuje tak wielkie zapasy historii i potrafi odtworzyć emocje utworów skomponowanych dwieście lat temu.

Dodaj komentarz