Porcelana dla estetów

Tę uznawaną za najpiękniejsza odmianę ceramiki wynaleźli Chińczycy. Od początku była traktowana z wyjątkowym namaszczeniem niczym dzieło jak sztuki porównywalne do malarstwa czy rzeźby. Chińczycy tworzyli porcelaną z największą precyzją – była wręcz doskonała. Jako pierwsi ją wytwarzali i kolekcjonowali. Dziś porcelana wciąż kojarzy się z luksusem i dobrym smakiem.

Chińska porcelana

Jak porcelana trafiła do Europy? Przywiózł ją Marco Polo w 1298 roku. Dwieście lat później, znany i dzisiaj z podręczników do historii, Vasco da Gama odkrył drogę do Indii, a tym samym umożliwił sprowadzanie nie tylko porcelany, ale i jedwabiu czy przypraw. Porcelana jest i była droga. Jej ceny były wyższe niż srebrna, dlatego handel porcelaną był bardzo opłacalny. Jedynie najbogatsze klasy mogły sobie pozwolić na kupno porcelany. Tajniki jej produkcji były pilnie strzeżone, dlatego Europejczycy dopiero w 1709 roku odtworzyli proces wytwarzania masy.

porcelana

Porcelana do śniadania?

Komu się to udało w Europie jako pierwszemu? Był to alchemik Jan Fryderyk Boettger, który zapoczątkował produkcje porcelany w Miśni. W tejże fabryce pojawiły się też pierwsze farby do porcelany. To właśnie wiek XVIII oznaczał rozkwit porcelany pod patronatem królewskim. Dopiero XIX wiek „emancypował” porcelanę, a jej twórcy odeszli od utartych wzorów. Po dzień dzisiejszy jednak porcelanowa filiżanka daje przyjemność picia herbaty… Porcelana to piękny prezent – może ja użytkować lub tez po prostu kolekcjonować i podziwiać…

Dodaj komentarz