Wybór poduszek, nie tylko sypialnianych

poduszkaPoduszki zostały wymyślone przez ludy, które zdecydowały, że z koczowniczego trybu życia przejdą na osiadły. W celu poprawienia warunków życia, kolejno powstawały pierwsze łóżka, poduszki i przykrycia. Poduszki wówczas tworzono z naturalnych surowców, a dzisiaj funkcja poduszki nie ogranicza się jedynie do wygodnego snu, ale także uzupełniać może ostateczny wygląd pomieszczenia.

Jaka poduszka do sypialni?

Na rynku istnieje kilka rodzajów poduszek, po pierwsze są to duże poduszki sypialniane. Te nie powinny być twarde, ani też miękkie – zależy od wsadu. Jaśki – najczęściej małe, twardsze, kwadratowe poduszki, często kładzione także na salonowych sofach. Wałki – podłużne poduszki o kulistym przekroju, kładzione najczęściej pod karkiem. Wszystkie te trzy typy poduszek powinny znaleźć się w sypialni, w której wystrój wnętrz zdominowały meble postarzane, szczególnie typowe dla okresu baroku. Pełne przepychu, piękne materiały, złote nici i bogata ornamentoryka tychże poduszek. I tak okazało się, że poduszki to nie tylko akcesoria do spania, ale także artykuły dekoracyjne i to niekoniecznie to sypialni.

Poduszki w salonie

Wyposażenie wnętrz, szczególnie w salonach, czasem wymaga od mieszkańców dobrania odpowiednich poduszek do reprezentacyjnych pokoi. Tutaj znaczenie mają głównie kolor, wzornictwo i tkanina, zaś owe poduszki to wyłącznie wałki albo jaśki. Niestety dobranie do ogólnego wystroju może być trudnym zadaniem, wówczas należy tkaninę znaleźć i zlecić uszycie według własnego projektu.

Dodaj komentarz